Okoliczne atrakcje turystyczne warte odwiedzenia.

1. Kopalnia soli kamiennej w Kłodawie.

Jest to największa czynna kopalnia soli w Polsce. Niezwykle atrakcyjna podziemna trasa turystyczna potrafi zatykać dech w piersi. Zjazd górniczą klatką na głębokość 600 metrów pod ziemię z prędkością 6 m/s i widok pracujących górników robi wielkie wrażenie na każdym. Spacer korytarzami jedynej takiej kopalni w Europie to niezwykłe przeżycie. Serdecznie polecamy odwiedzenie tego miejsca każdemu turyście.

Informacje o rezerwacji biletów można znaleźć tutaj.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z wycieczki do kopalni soli w Kłodawie.

2. Ruiny gotyckiego zamku w Kole nad rzeką Wartą.

Zamek warowny prawdopodobnie został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego przed rokiem 1362, wówczas miejscowość Koło otrzymało prawa miejskie. Najstarszym elementem zamku jest wieża-donżon.

Zamek pełnił rolę ochronną dla drogi prowadzącej z Wielkopolski do Łęczycy. Powstał na sztucznym wzniesieniu w zakolu Warty.

Przez wieki zamek był odwiedzany przez królów polskich, miały tu również miejsce zjazdy szlachty wielkopolskiej. Od XVI wieku zamek stopniowo ulegał zniszczeniom i zaczął podupadać.

Obecnie jest to ruina, jednakże można tu oglądać fragmenty zewnętrznych murów, dolną część wieży, czy też fundamenty wieży bramnej. Mimo wszystko zamek każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów, ze względu na bogatą historię, jak też malownicze położenie.

3. Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Świątynia w Licheniu jest porównywalna z największymi budowlami sakralnymi świata. Zbudowana została dzięki ofiarności pielgrzymów. Nie było bogatych sponsorów ani dotacji rządowych. Cudzoziemcy odwiedzający Licheń są zdziwieni, że możliwe było wzniesienie tak pięknego obiektu wyłącznie z ofiar zwykłych ludzi.

Największy kościół w Polsce powstał także dlatego, że podobno Maryja podczas jednego z objawień zapowiedziała budowę wspaniałej świątyni ku swojej czci. W ten sposób wypełniły się jej słowa skierowane do pasterza Sikatki.

Znajduje się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, powstała w latach 1994 – 2004.
Świątynię zaprojektowała architekt Barbara Bielecka z Gdyni wraz z zespołem. Zbudowały ją firmy polskie z  Budimexem S.A. na czele (generalny wykonawca robót budowlanych).

Oprócz bazyliki warto odwiedzić tzw. źródełko, z którego płynie woda słynąca z licznych uzdrowień. Aby tam dotrzeć, trzeba zejść w dół schodami do kościoła św. Doroty w kierunku jeziora. Nie można pominąć tzw. Golgoty. Na szczyt tego kopca prowadzi labirynt przejść i kapliczek.

Autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54425107

4. Plaże i kąpieliska nad okolicznymi jeziorami.

Plaża w Licheniu Starym.

Turystów powinna przede wszystkim zachęcić ciepła woda Jeziora Licheńskiego, która przekracza 20 stopni – a wszystko to dzięki elektrowni w Koninie. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Lichenia i okolic, głównie rodziny z dziećmi. Panują tu wspaniałe warunki do wypoczynku i rekreacji.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/g6KDZs2SJeK3AEXFA

Miejski Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań Gosławice”.

Jest to miejsce do uprawiania przeróżnych sportów wodnych. Znajdziemy tam ładną przystań i przystępne ceny za oferowane turystom atrakcje.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/N5uuJAUKzY56yk5RA

Przystań wodna i plaża w Ślesinie.

Kąpielisko nad Jeziorem Ślesińskim może być fajną opcją dla osób, które chcą odpocząć w ciszy i spokoju. Jezioro znajduje się w otoczeniu lasów, w doskonałej lokalizacji. To prawdziwy raj dla plażowiczów i wędkarzy. Nad brzegiem jeziora znajduje się strzeżone kąpielisko. Jedynym minusem może być brak jakichkolwiek większych atrakcji. Mimo wszystko cieszy się dużym powodzeniem w okresie letnim. Można tu swobodnie uprawiać sporty wodne.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/yDKyQpwWSE5GoB5UA

Plaża miejska Choceń.

Wydzielone kąpielisko dla dzieci, duża strefa dla nie umiejących pływać i spokojne zejście do jeziora. Obok palemki, leżaki, hamaki i inne atrakcje. Czysta woda i możliwość wędkowania.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/4xadKGXp3JMH74hu7

Aquapark w Kutnie

Na niepogodę polecamy wizytę w aquaparku w Kutnie. Tutaj można znaleźć informacje o tym interesującym obiekcie.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/mRV4TnV7dMp8RyUx5

Pływalnia miejska – basen w Kole

Jeden z nowocześniejszych obiektów w okolicy pod względem wyposażenia i wnętrza. Plusem są przebieralnie rodzinne. Informacje o basenie znajdziesz tutaj.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/2wawfw78AVQecxgeA

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

Strona internetowa z informacjami o muzeum.

Muzeum jest czynne dla zwiedzających w dniach:

  • Poniedziałek – piątek  w godzinach 8:00 – 16:00.
  • Sobota w godzinach 10:00 – 14:00.

Ceny biletów:

  • Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: normalny 2 zł., ulgowy 1 zł.
  • Środa, sobota: normalny 1 zł., ulgowy 0,50 zł.
  • W sobotę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny.

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/sWbdfQwyiPANim8Z9

Skansen w Kłóbce

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.

Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://muzeum.wloclawek.pl/muzea/park-etnograficzny/

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/CApWFcRzJmVDHJBx5

Okoliczne zabytkowe kościoły i obiekty sakralne.

Kościół św. Fabiana i Sebastiana w Kłodawie

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/9PW9VziwFXTvNZwg7

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodawie

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/D5pZyCkvxTWPz2RW6

Kościół pw. św. Dominika w Bierzwiennej Długiej

Mapa z dojazdem: https://goo.gl/maps/aKhSMVU15wXfjHtH7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.